1. Jeżeli dziecko było chrzczone poza naszą parafią należy dostarczyć metrykę chrztu świętego.
2. Rodzice i dzieci biorą obowiązkowo udział we Mszy św. Niedzielnej, nabożeństwach przypadających na dany czas liturgiczny i wszelkich spotkaniach organizacyjnych związanych z przygotowaniem do I Komunii Świętej.
Dzieci przygotowują się do I Komunii św. Przez cały rok. W realizacji tego zamierzenia pomaga program katechetyczny przeznaczony dla klasy drugiej. Stanowi on pomoc w bezpośrednim przygotowaniu uczniów do spotkania z Jezusem w Eucharystii oraz sakramencie pokuty i pojednania.
W efekcie całorocznej pracy uczeń powinien umieć:
• współpracować z kolegami, z rodzicami, katechetą, nauczycielami i duszpasterzami w dobrym przygotowaniu się do spotkania z Chrystusem w Eucharystii i sakramencie pokuty;
• ufnie powierzać swoje grzechy i słabości Jezusowi Chrystusowi;
• prosić o przebaczenie Boga i ludzi oraz szczerze dziękować za nie; • wypełniać warunki owocnego korzystania z sakramentu pokuty; • wyjaśnić podstawowe znaczenie Eucharystii;
• wzbudzać proste akty wyrażające wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie;
• rozwijać w sobie przyjaźń z Jezusem przez korzystanie z sakramentów Kościoła oraz prowadzenie życia zgodnego z Ewangelią, odpowiadającego godności dziecka Bożego; • aktywnie współuczestniczyć w przeznaczonych dla nich nabożeństwach, pokutnych i eucharystycznych.
Uczeń powinien znać:
- różne sposoby porozumiewania się Boga z ludźmi oraz obecności Chrystusa w Kościele;
- postacie biblijne, w których życiu widoczne jest wsłuchiwanie się w Słowo Boże i odpowiadanie na nie;
- znaczenie nauczania Jezusa i czynionych przez Niego znaków. z udzielanym przez Kościół sakramentem pokuty;
- związek zachodzący między nauczaniem Jezusa i czynionymi przez Niego znakami a ustanowioną przez Niego Eucharystią;
- warunki spotkania się ze zmartwychwstałym Chrystusem w sakramencie pokuty i Eucharystii;
- formuły liturgiczne umożliwiające udział w Eucharystii oraz korzystanie z pojednania z Bogiem i Kościołem w sakramencie pokuty;
- znaczenie ustanowionych przez Jezusa znaków sakramentalnych; • wybrane perykopy biblijne, słowa Jezusa, pieśni liturgiczne,
- modlitwy i krótkie formuły wiary pomagające w interioryzacji niniejszych treści nauczania katechetycznego.
Przy całym wysiłku wielu osób potrzebna jest w dużej mierze troska rodziców, dlatego zachęcam do utrwalania z dziećmi poznanych wiadomości, kontrolowania ich postępów w nauce oraz systematycznej pomocy w pamięciowym opanowaniu wskazanych modlitw.
Życie chrześcijańskie to nie tylko zbiór informacji o Bogu, ale przede wszystkim umiejętność nawiązania z Nim kontaktu. Ten fakt jest powodem troski parafii o uczęszczanie dziecka do kościoła, by I Komunia św. Nie była jednorazowym wydarzeniem, podczas którego dziecko nie odróżnia opłatka od Ciała Chrystusa, by liturgiczne gesty nie były dla niego obce. Pełny udział drugoklasistów we Mszy Św.- czyli I Komunia Święta – będzie ukoronowaniem wspólnych wysiłków rodziców, dzieci, duszpasterzy, katechetów i nauczycieli.
Msza Św. niedzielna o godz. 9:00 jest przede wszystkim Eucharystią dla dzieci. Śpiewy, krótsze czytania, modlitwy, które znają, umożliwiają im odnalezienie się w Bożych tajemnicach. Bardzo proszę o obecność wraz z dziećmi na tej Mszy św. ! Oprócz Mszy świętej dzieci wraz z rodzicami winni brać udział w nabożeństwach:
• PAŹDZIERNIK – RÓŻANIEC
• GRUDZIEŃ – RORATY
• WIELKI POST – DROGA KRZYŻOWA